Zavřít
Vstoupit Následujte nás

3S.cz

Odborná sekce

Objevte svět enterprise diskových úložišť

28.01.2013, 08:00

Od novodobé historie České republiky jsme svědky prorůstání informačních technologií do struktury firem. Být v oblasti IT flexibilní a výkonný znamená konkurenční výhodu.

Řada společností, se kterými dlouhodobě řešíme jejich IT potřeby (zejména z hlediska datových úložišť) se ve svém vývoji propracovala k zajímavému dilematu.

Jsou v situaci, kdy klasický koncept modulárních diskových polí již jejich potřebám nestačí, ale vyšší stupeň – úložiště kategorie enterprise – je cenově neakceptovatelné. Vzniká tak jakási „šedá zóna“ zákazníků, na kterou výrobci příliš nemysleli. Teprve diskové úložiště Hitachi HUS VM otevírá novou kategorii datových úložišť.

Modulární verzus Enterprise systém

Začněme základními pojmy: Modulární systém představuje povětšinou základní jednotku s dvojicí řídících controllerů. Kapacitu lze navyšovat levnějšími expanzními boxy s disky, kterým inteligenci propůjčí základní jednotka. Tím modularita těchto systémů začíná, ale také končí.

Oproti tomu enterprise diskové pole zase vyniká mimořádnou škálovatelností. On-line lze přidávat porty, diskové kapacity, cache, procesory. Zcela jiná architektura umožňuje garantovat 100% dostupnost dat a schopnost připojit pod svoji správu disková pole třetích stran.

Enterprise úložiště za cenu modulárního

Koncem září představila společnost Hitachi nový diskový systém HUS VM patřící do rodiny produktů Hitachi Unified Storage (HUS).

Základem HUS VM je 5U enterprise diskový kontrolér HiStar 5.5, který lze osadit až 256 GB cache paměti, až 48 porty pro připojení serverů (na výběr máme FC, iSCSI, v plánu je FCoE + jejich kombinace).

Z hlediska sdílení pak lze připojit blokové moduly poskytující souborové služby CIFS a NFS, jež jsou implementovány na HW úrovni.

Disková kapacita lze rozšiřovat hned dvěma způsoby – interní a externí kapacitou. Interně lze osadit až 3,38 PB (SSD, SAS 10k, SAS 15k a NL-SAS 7,2k). Externě pak lze připojit a provést diskovou virtualizaci až 64 PB.

Kouzlo diskové virtualizace spočívá v připojení externích diskových polí pod jednotnou správu Hitachi enteprise systému. A to včetně diskových polí třetích stran, které si uživatel za dobu své existence pořídil. Takto lze propůjčit inteligenci diskových systémů Hitachi (replikace napříč lokalitami, tiering, dynamic provisioning, snapshoty, klony a další) i diskovým polím, které tyto funkcionality nemají. Díky tomu umíme důsledně ochránit investice učiněné do úložných prostředků.

Cena

Snížení ceny HUS VM dosáhla Hitachi „zabalením“ této enterprise technologie do modulárního obalu a použitím modulárního způsobu rozšiřování diskového systému. Pro rozšiřování interní diskové kapacity má HUS VM „dvou‑ a čtyř-účkové“ expanzní jednotky. 2U jednotka pojme 24 2,5″ disků, 4U jednotka potom 48 3,5″ disků. V krátké době se objeví i třetí typ expanzní jednotky o velikosti 5U a ta pojme 84 3,5″ disků. Hitachi si je spolehlivostí HUS VM natolik jistá, že nabízí možnost 100% Data Availability Guarantee.

Licenční politika

Kdo měl co dočinění s enterprise systémy ví, že licence na nejrůznější funkcionality jsou odvozeny od počtu TB a dokáží diskový systém nepříjemně prodražit. I zde si HUS VM ponechal logiku modulárů – řada licencí je obsažena v základu a to včetně diskové virtualizace.

Licencování HUS VM je příjemné, protože řada funkcí, jako připojení neomezeného počtu serverů, dynamic provisioning, virtualizace diskových systémů, performance monitor, management GUI/CLI a další, je již v základní konfiguraci a ceně HUS VM. Další funkce jsou organizovány do následujících volitelných balíčků:
  • Mobility – zahrnuje Hitachi Dynamic Tiering a Tiered Storage Manager
  • Local Replication – obsahuje funkce diskových klonů a snapshotů
  • Remote Replication – umožňuje vzdálené synchronní a asynchronní replikace
  • Analytics – poskytující funkce Tuning Manager a Command Director
Zkuste i vy ochutnat prvotřídní Hitachi technologii, třeba formou try & buy.